בריכות שחייה מומלצות

H2O סביון - בריכות לייף

המרכז להתפתחות במים Life הרצליה

שחיית תינוקות – היבטים התפתחותיים

חוג שחיית תינוקות, שלפעמים גם מכונה הפעלת פעוטות במים, הוא אחת הפעילויות התורמות ביותר להתפתחות התינוקות – הן פיזית, הן קוגניטיבית והן רגשית. חוג שחיית תינוקות כמובן לא יהפוך את בן השנה לאיתן אורבך או יעקב טומרקין, אבל הוא בהחלט פעילות אידיאלית, כשגם ההורים נהנים מהפעילות המשותפת עם צאצאם.
חוג שחייה לתינוקות איכותי, כלומר כזה המתקיים בבריכה נקייה שהמים בה חמימים ונעימים ושהמדריכים מיומנים ומנוסים, הוא מבחינות רבות סוג של חזרה לרחם עבור התינוק – מקום מוגן, נעים שיוצר סביבה נוחה להתפתחות.

שחיית תינוקות – הצד הפיזי

חוג שחיית תינוקות מתנהל באופן טבעי בתוך המים, כך שהפעוטות (וגם ההורים) יכולים ליהנות מתחושת ריחוף נעימה והשפעה פחות מורגשת של כוח הכבידה המגביל. מצד שני, למים התנגדות גבוהה בהרבה מזו של האוויר, כך שכל תנועה מחזקת מאוד את השרירים.

במיוחד מחזקים התינוקות את שרירי הגפיים, דבר שמסייע להם לא רק להתקדם במים אלא גם "על היבשה": בזכות הפעילות במים, הם ילמדו גם לזחול, להתחיל לעמוד על רגליהם ומאוחר יותר ללכת.

במקביל גם שרירי הצוואר של התינוק מתחזקים והוא יחזיק טוב יותר את ראשו. גם המוטוריקה העדינה של פעוטות המגיעים לחוגי שחיית תינוקות משתפרת בזכות משחקים במים שנועדו בדיוק לשם כך.

עם הזמן משתפרת גם סיבולת הלב והריאות של הפעוט, והנשימה שלו באופן כללי הופכת טובה יותר ונכונה יותר.

הצד הרגשי של חוג שחיית תינוקות

חוג שחיית תינוקות הוא פעילות פיזית משמעותית – אבל יש לו גם השלכות רגשיות בלתי מבוטלות. בגיל מספר חודשים הפעילות המשותפת במים עם אחד ההורים מחזקת מאוד את הקשר בין התינוק להורה, ומקנה לתינוק תחושת ביטחון במים שתלווה אותו כל חייו. מצד שני, חשוב מאוד שהפעילות תהייה מגוונת ומלאת גירויים, שכן אחרת תינוקות ופעוטות – שמטבעם משתעממים במהירות, ואין להם יכולת לווסת את עוגמת הנפש שנוצרת מהשעמום – לא יפיקו תועלת מהפעילות ואף יחוו אותה כמקור לתסכול וצער.

פעוטות מעט מבוגרים יותר המגיעים לחוג שחיית תינוקות ישימו דגש דווקא על הפידבקים מההורים, וחשוב מאוד לספק להם כל הזמן פידבקים מעודדים ותומכים – כך ייבנו אצל התינוק ביטחון עצמי ותחושת מסוגלות.

בשלב מתקדם יותר לומדים הפעוטות מתוך הפעילות המשותפת עם ילדים אחרים גם להתגבר על תסכולים ולווסת רגשות שונים.

הפעלת תינוקות במים – חוויה לכל החושים

ישנם חוגים שונים המתקיימים במים, וחשוב מאוד להתאים את הפעילות לגילו של התינוק/פעוט ולהתפתחותו הפיזית והמנטלית. בכל מקרה, מדובר בחוויה לכל החושים. במסגרת חוג שחיית תינוקות העיניים נהנות מגירויים ייחודיים השתקפויות שונות, חפצים שבתוך המים וכדומה, ומתפתחות בזכותם, השמיעה גם היא משתכללת שכן התינוק לומד לשמוע קולות וצלילים שונים גם בתוך המים וגם חוש המישוש מופעל כל הזמן – במים העור מרוכך ועל כן מגיב בעוצמה גבוהה יותר לגירויים, שלא לדבר על המגע המתמיד עם ההורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>